Daniel Erdmann's Organic Soulfood featuring Antonin Rayon and Jim Hart Into the Sweet Unknown

BMCCD342 2025

Daniel Erdmann új Organic Soulfood trióját kettős cél hívta életre: a német-francia sztárszaxofonos egyrészt a jazztörténet bizonyos aspektusaihoz szeretett volna közelebb lépni, másrészt az ismeretlen intuitív keresése is foglalkoztatta. Az Into the Sweet Unknown számait így a jazzhagyományokban való elmélyülés és a klasszikus orgonatrió-hangszerelés ihlette, motorjukat azonban a modern játékmód adja. 
Az árnyalt, leglágyabb hangszínektől a szándékoltan érdes megszólalásig terjedő játékáról és finom humoráról is híres Daniel Erdmann zenekarai rendre játékos szellemű és nagy tudású zenészeket egyesítenek, akik innovatív stílusukkal azonnal felismerhető hangzást hoznak létre. Ez jellemzi az Organic Soulfoodot is, amelyben régi zenésztársa, Jim Hart vibrafon helyett dobon kreálja a változékony, dinamikus groove-okat, míg a szaxofonos és Antonin Rayon (Hammond-orgona) együttműködése új keletű. A Dominique Pifarély és Marc Ducret partnereként ismertté vált Rayon tökéletesen hozza a hangszeréhez gyakran társított soulszerű hangulatot – részben ez a spirituális felhang ihlette az együttes nevét is –, ugyanakkor a hol már-már absztrakt, hol elektronikus zenére hajazó hangszínek, harmóniák és basszusmenetek épp annyira teszik atipikussá játékát, hogy soha ne váljon kiszámíthatóvá.
Daniel Erdmannt az elmúlt években sorra tüntették ki a jazzvilág legjelentősebb elismeréseivel, mint amilyen az Echo Jazz díj, a Deutscher Jazzpreis és a SWR jazzdíja. A szaxofonos csaknem egy évtizede intenzív kapcsolatot ápol a BMC Recordsszal, úgy saját zenekarai élén, mint különféle projektek résztvevőjeként. T
izedik BMC-albumának megjelenése előkészület alatt áll: ezen az általa összeállított német-francia jazzválogatott, a Thérapie de Couple szextett játszik. 

 


Előadók

Daniel Erdmann – szaxofon
Antonin Rayon – Hammond b3 orgona, Moog szintetizátor
Jim Hart – dob


Produkciós adatok

Kompozíciók: Daniel Erdmann, Tom Waits (5)

Felvétel: BMC Stúdió, Budapest, 2024. január 23-25. 
Hangmérnök: Kiss Zsolt
Keverés és master: Antonin Rayon

Daniel Erdmann Selmer szaxofont és Vandoren fúvókát használ. 

Borítóterv: Natter Anna / Cinniature
Producer: Gőz László
Co-producer: Association Das Atelier 
Label manager: Bognár Tamás 


Ajánlók

Olasz Sándor - Riff (hu)


3500 HUF 11 EUR

Daniel Erdmann's Organic Soulfood - Into the Sweet Unknown

01 Hello Myself 5:24
02 Tegucigalpa Touchdown 3:49
03 Souvent mais peu à la fois 5:59
04 DE Phone Home 7:05
05 Wish I Was in New Orleans 4:04
06 Nevohteeb nav giwdul 5:15
07 Oumuamua 6:20
08 Oh Sweet Unknown 3:48
Teljes idő 41:48

Jó hetven évvel ezelőtt kezdték el az amerikai fekete zenészek a jazzt egy addig szokatlan hangszerrel, a Hammond-orgonával gazdagítani. Kezdeményezője Wild Bill Davis volt, aki az ötvenes években többet között Count Basie-t és Jimmy Smith-t is inspirálta. Smith maga is számos jazz-zorgonista példaképévé vált stílusmeghatározó, sziporkázó játékával, akik, nemritkán a gospelhagyományok hatása miatt, bevezették
a blues-os, érzelmes soult a Hard Bopba. Ezzel szemben Larry Young 1969-től Tony Williams Lifetime nevű együttesében a jazz és a rock fúziójának motorja volt. A szintetizátorok és billentyűs hangszerek fejlődése a nyolcvanas évek elején háttérbe szorította az orgonát, de a következő zenészgeneráció már pár évvel később leporolta a Hammond-orgonát.

Daniel Erdmann (1973) nemzetközi együtteseiben és projektjeiben gyakran nyűgözte le közönségét innovatív gondolataival. Példaként említhetjük a Velvet Revolution szólistatriót, amelyben Erdmann, a minden stílusban jártas szaxofonos és zeneszerző Theo Ceccaldival (hegedű) és Jim Harttal (vibrafon) virtuózan egyensúlyozott a kamarazenei színgazdagság és a dinamikus improvizáció között. Erdmannt többször ki is tüntették produkcióiért, például kétszer a német zenekritikusok éves díjával, a Német Jazzdíjjal, és a francia Jazzakadémia (Académie du Jazz) Európai zenészdíjával (Prix du musicien européen). Személyes, árnyalt zenei nyelvezete és sokféle, a karizmatikus-füstös hangszíntől az éles-rekedt kifejezésekig terjedő játékmódja a hangok között fel-felcsillanó finom humorral társul.

Az Organic Soulfood gondolata négy évvel ezelőtt született meg Erdmannban. Tulajdonképpen tanulmányutat tervezett New Orleansba, ám a pandémia keresztülhúzta számításait. Ehelyett otthon ült, lelassulva, ahogy mindenki, és a jövőről elmélkedett. 2021 elején aztán testet öltött az orgonatrió terve. „Bizonyos módon az együttes az eredeti tervemet tükrözi, miszerint a jazztörténet bizonyos aspektusaihoz szerettem volna közelebb kerülni. Ehhez jött hozzá Antonin Rayon, akinek a munkáját már pár éve követtem, és akivel valami újat szerettem volna kidolgozni.”

Visszatekintve Erdmann a jazzhagyományokkal való foglalkozást a koronavírus eseményeire adott indirekt reakciónak is tekinti. Egy kis nosztalgia megnyugtatólag hat, sőt, még a biztonságérzetet is adhat. Emellett a Hammond-orgona a játékmódtól függően többé vagy kevésbé spirituális légkört közvetít. Lelki táplálék tehát, Organic Soulfood. Aztán Erdmann tervei a projekttel megváltoztak. Ennek kiváltó oka pedig egy súlyos betegség gyanúja volt, amelyről aztán később kiderült, hogy szerencsére kevésbé komoly. „A diagnózis után közvetlenül hirtelen már nem a biztonságról gondolkoztam, hanem az ismeretlen intuitív keresése mozgatott meg – talán az is, hogy megbarátkozzak a bennem rejlő ismeretlennel.” Ilyen háttér előtt persze megváltozott zeneszerzői indíttatása is. A darabok rizikósabb formát öltöttek, az „édes ismeretlenbe” (Into the Sweet Unknown) vezető útra tértek.

A zene mint átalakulás – ugyanúgy, ahogy alkotójának tudatában is változások álltak be. A közmondásbeli jazz-szabadság nemcsak a spontán improvizációkban fejeződik ki, hanem ugyanúgy megmutatkozik a kompozíciók határozott szubjektivitásában, amely távol áll minden stratégikus számítástól. „A zeném azokat az érzéseket is tükrözi, amelyeknek talán csak később ébredek tudatára” – töpreng Erdmann. „Így kíséri a maga módján a személyes jelenlétemet.”

Nem volt kérdés, hogy az Organic Soulfoodban kikkel működjön együtt. Jim Hart, az elzászi száműzetésben lévő brit, aki vibrafonosként közel tíz éve Erdmann bizalmasa a Velvet Revolutionben, most ütősként a változó, dinamikus groove-okért felel. „Nagyon tiszta, erős, és megbízható alapot ad, amelyen szabadon tevékenykedhetek.” Új fejezetet nyit viszont Erdmann munkásságában az Antonin Rayonnal való együttműködés, akire már rég szemet vetett. Az 1976-ban született francia zenész a hegedűs Dominique Pifarély egyik ECM-produkciójával aratott nemzetközi sikereket. Hazájában Marc Ducret-vel és Sylvaine Hélaryval, valamint Richard Bonnet kvartettjével (Tony Malabyval és Tom Rainey-vel) együttműködve mutatta meg egyéni kvalitásait. Rayon rendelkezik a tipikus soulszerű Hammond-feelinggel, ennek ellenére inkább atipikus orgonistaként írható le. „Játékmódját erősen befolyásolja színházi munkája, például sok hangzásbeli lehetőséget megvilágít, egészen az absztrakt hangzásokig” – magyarázza Erdmann. „Emellett különleges ‚timinggal’ rendelkezik, ami nagyon inspirál minket. A játéka nagyon éber és előre nem látható, így olyan utakat mutat meg nekünk, amelyekre nélküle sosem tévedtünk volna.”

Daniel Erdmann klasszikus jazzhangszerelésbe való kirándulása természetesen a szerzeményeiben is visszhangzik, mégis kerüli a hagyományos téma-szóló-téma formát, ahogy darabjainak túl részletes meghatározását/rögzítését és a résztvevők szerepeinek leosztását is. Az Organic Soulfoodnál is alapvető fontosságú, hogy tere legyen a játékos szabadságnak és az élő interakciónak. Néhány szerzemény,
például a Hello Myself vagy a Tegucigalpa Touchdown teljesen lemond a szólókról és a feszültséget inkább a közös kibontakozás adja, az ötletek találkozása. Más számoknál Erdmann világos szerkezetekre hagyatkozik, a témák és hangszínek erejére. Az Organic Soulfood Into The Sweet Unknown albuma, amelyet a jazzhagyományok inspiráltak és a modern játékmód ösztönzött, kimondottan kortársan cseng és hangsúlyozza Daniel Erdmann egyéni alkotói erejét.

Norbert Krampf Fordítás: Bodrogai Dóra

Kapcsolódó albumok