Bacsó Kristóf TRIAD és Daniele Camarda Imaginary Faces
DIGITÁLIS KIADVÁNY
Bacsó Kristóf, a magyar jazz középgenerációjának egyik vezető szaxofonosa szerzőként és zenekarvezetőként immár hat albumot jegyez a BMC Recordsnál, de meghatározó szerepet játszik hazánk első számú kortárs big bandjében, a Modern Art Orchestrában is. Számos további lemezen, így a Winand Gábor és Gadó Gábor nevével fémjelzett Different Garden albumon ugyancsak hallhatjuk játékát.
A Berklee-n szövődött ismeretségeinek hatása meghatározza művészi pályáját: járt az Opus Jazz Clubban Francesco Guaianával, turnézott David Dorůžka és Albert Sanz társaságában, koncertet adott és Pannon Blue címmel lemezt rögzített Lionel Loueke oldalán, most pedig – ennek egyenes vonalú folytatásaként – a szokatlan héthúros basszusgitáron játszó Daniele Camardával egészítette ki trióját.
Az Imaginary Faces című lemezen szereplő saját szerzeményeit egy Satie- és egy Bartók-feldolgozás fogja keretbe.
Előadók
Bacsó Kristóf – tenorszaxofon, effektek
Tálas Áron – Fender Rhodes, zongora, billentyűs hangszerek
Juhász Márton – dob
Daniele Camarda – basszusgitár, effektek
Produkciós adatok
Zeneszerző: Bacsó Kristóf,
kivéve az 1-es (zene: Erik Satie, hangszerelés: Bacsó Kristóf) és
a 10-es számot (zene: Bartók Béla, hangszerelés: Bacsó Kristóf)
Felvétel: BMC Studió, Budapest, 2022. február 12-13.
Hangmérnök, keverés, master: Szabó Viktor
Producer: Gőz László
Co-producer: Bacsó Kristóf
Label manager: Bognár Tamás
A felvétel létrejöttét az NKA – Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
Jelenleg nincs készleten.
Bacsó Kristóf TRIAD és Daniele Camarda
Online terjesztők listája
Dallamtörténetek járvány idején
„Egy dallamnak nincsen harmóniája, nincs jobban, mint egy amennyire egy táj saját színekkel rendelkezik. Ne feledjük, hogy a dallam maga a gondolat, a dallam a körvonal, a dallam a mű formája és tárgya. A harmónia csak megvilágítja, középpontba helyezi, tükörképét nyújtja. […] A gondolat megvan művészet nélkül. Ne bízzunk a művészetben: sokszor nem más, mint üres virtuozitás.” A múlt századforduló különc francia zeneszerzője, Erik Satie (1866–1925) írta a fenti sorokat egy feljegyzésében, és nemcsak azért idézem, mert Bacsó Kristóf új lemezének első száma éppen egy Satie-feldolgozás, hanem azért is, mert úgy érzem, Bacsó Kristóf zeneszerzői-előadói működésének lényegét ragadja meg. Az Imaginary Faces című album első hallgatójaként engem mindenekelőtt Bacsó Kristóf zenei világának dallamformálása ragadott meg, ami természetesen nem jelenti, hogy a lemezen található dalok ne lennének harmóniai, formai, ritmikai szempontból, vagy éppen a lebilincselő improvizációk miatt is izgalmasak.
Mindjárt a lemez első pillanataiban, a nyitószám kezdetén világossá válik a hallgató számára, hogy „a dallam a mű formája és tárgya”. Erik Satie egyik hagyatékban fennmaradt, csak az 1960-as években publikált, népszerű tételének feldolgozásáról van szó. A „Petite Ouverture à Dancer” (a cím nem Satie-tól, hanem a közreadótól származik) eredeti formájában is elhangzik ugyan a feldolgozás végén, ennél azonban sokkal izgalmasabb, ahogy Satie dallama a szám elején kíséret nélkül megszólal Bacsó Kristóf csodálatosan szép szaxofonhangján: szabad ritmikával, az eredetitől eltérő frazeálással, végtelen természetességgel.
A dallam a legfontosabb összetevője a második számnak is, amely címét – „Highhill” – egy Balaton-felvidéki, festői szépségű faluról, Hegymagasról kapta. A helység nemcsak személyes, hanem szakmai okokból is fontos Bacsó Kristóf számára, hiszen legrégebbi muzsikuspartnereinek egyike él itt (amikor csak teheti), a kísérletező zenéjéről ismert jazz-gitáros, Gadó Gábor. A „Highhill” akár Gadó-hommage-nak is tekinthető: csodálatos elegyet alkot benne a klasszikus zenei mívesség és az ösztönös muzikalitás. Az első percben az olasz Daniel Camarda által megszólaltatott, különleges, héthúros basszusgitár és a szaxofon játszik együtt (unisono), három-, négy-, öt- és hat hangból álló dallamelemeket szólaltatnak meg. A zene dikciója, az egyes frázisok utáni pillanatnyi megállások rendszere olyan természetes, mintha beszélne a két hangszer. Ha ezek a dallamfoszlányok nem ennyire tág ambitust fognának át, azt mondanám, hogy valamiféle imát mormol a két hangszer. De miért is ne lehetne a hangközök terén is tágas az imádság zenei nyelve? Aztán nagyjából egy perc után a két hangszer rövid motívumot kezd ismételgetni, a szabad, beszédszerű ritmika különös, aszimmetrikus (7+5+7 nyolcad lüktetésű) keretbe rendeződik, belép a dob (Juhász Márton) és az utánozhatatlan hangszínű Fender Rhodes (Tálas Áron), három harmónia ismétlődik, egy egyszerű a-moll és cisz-moll akkord, valamint a Satie, Debussy, Ravel és számos más 20. század eleji szerző számára oly fontos, egész hangú akkord (D-alappal), és efölött bontakozik ki egy újabb dallam, végül szólók következnek – a forma éppoly különleges, mint a lüktetés, a dallamok és a harmóniavilág.
A harmadik szám mindennek az ellenkezője: egyszerű metrum, egyszerű dallam, egyszerű forma. A szám címzettje Bacsó Kristó felesége – a cím, „Aleil”, az ő nevének anagrammája –, és nem okoz nehézséget, hogy a zenét a jó házasság metaforájaként értelmezzük. A szaxofon és a basszusgitár – ha tetszik: a férj és a feleség – együtt játssza a letisztult témát. A dallam klasszikus, négyütemes egységekből épül fel, és a legtipikusabb AABA formát követi, teljes az összhang a hitvesek között, csak a B-rész végén érezhetünk némi elbizonytalanodást (melyik házasságban nincsenek nehézségek?). Természetesen két szóló kap helyet a számban: a basszusgitár szólója csupa mozgás, izgága gesztus, a szaxofonszóló kezdete egyetlen hanghoz ragaszkodik makacsul, nehéz elképzelni eltérőbb karaktereket. Mintha azt üzenné ez a zene, hogy az igazán komoly összhang alapja, a boldog házasság titka a különbözőség.
Nemcsak az albumon található dalok kidolgozása és rétegzettsége lenyűgöző, hanem az egész album felépítése is. Mintha egy törtétnetet mondana el Bacsó Kristóf, mégpedig egy nagyon is aktuális történetet: hogy miként borítja fel életünket, egy váratlan, kiszámíthatatlan esemény, hogyan reagálunk rá – egyszer gúnyos iróniával, máskor félelemmel és agresszióval –, mennyire vágyunk eközben a reményre, s végül miként találunk vissza önmagunkhoz, részben azzal, hogy megtanuljuk komplexebben látni a világot, részben azzal, hogy egy pillanatra megállunk, és szembe nézünk magunkkal és a gyökereinkkel.
Ebben a képzeletbeli történetben az első három dal testesíti meg a vészterhes esemény előtti állapotot: a Satie-feldolgozás megadja az alaphangot, a „Highhill” a külvilág, az „Aleil” a privát szféra közegét helyezi a zenébe. A negyedik dal, a „Dozen” aztán különös feszültséget kelt, mintha valami kiszámíthatatlan, váratlan történés előérzetének megzenésítése volna. (A szám egyébként címéhez híven a 12-es számmal játszik: a metruma 12/8, az egyes szólamokat pedig az Arnold Schönberg nevével fémjelzett tizenkéthangú technika határozza meg).
Ugyanerről, a várakozás bizonytalanságáról szól a „Twotwenty” című szám is, csak más oldalról. A hosszú bevezető éppúgy a „vajon mi lesz ebből?” érzetét kelti a hallgatóban, mint a melankolikus dallam, a különös harmóniák, a biztos tonális talaj hiánya. A két húszas – 2020 – az emberiség többsége számára alighanem szimbóluma lesz ennek az érzetnek, amikor a világjárvány a maga fenyegető ismeretlenségével egyik pillanatról a másikra megváltoztatta az egész földkerekség életét.
A rákövetkező, „Mask” című szám a covidos évek legkínosabb velejáróját, a maszkhordást fordítja zenévé: a szaxofon sajátosan „hápogó” effektjei mintha ennek kínosságára mutatnának rá, a szám szerkezete ugyanakkor a maszk zenei metaforájaként is értelmezhető. Az első néhány ütemben csak a basszusszólamot halljuk: sajátos, aszimmetrikus groove (két 4/4-es ütem után két 6/8-os ütem következik, de a nyolcadok tempója változatlan), ezt az aszimmetriát azonban virtuózan fedi el, afféle maszkként, a dob állandó lüktetése. Régebbi kompozíció ugyan, de tökéletes helyet talált magának az albumon a „Piano Music” című szám. A bevezető akár egy múlt századfordulós francia zongoradarab kezdete is lehetne, de a makacsul ismétlődő harmóniák egy Radiohead dalban is otthonra lelhetnének. A szaxofon először kéthangos motívumokkal könyörög, majd a dob belépésével váratlanul egészen agresszív gesztusokkal kezd ágálni, a témák egymásra következésének rendje pedig egy szimfonikus műnek is a javára válna. Végül a szám egyszer csak abba marad, nincs befejezése. Hogyan tovább?
Az utolsó három szám a visszatalálásról szól: a „Hope” címének megfelelően vigasztaló zene, a téma hangjai káprázatos puhasággal épülnek egymásra kompozíciós és előadói értelemben egyaránt, és ritka, hogy az európai zene páros ütemfajtáin szocializálódott, magamfajta hallgató annyira otthonosan érezze magát az 5/4-es metrumban, mint ebben a számban. Egyszerre idegen és mégis megnyugtató ez a zene: mint a visszazökkent élet egy kataklizma után. Az utolsó előtti dal – „Show Me Your Face” – harmóniai és dallami szempontból is a lemez legösszetettebb száma, afféle önvizsgálat, a nyitó Satie-feldolgozás párjaként az albumot keretező, záró Bartók-feldolgozás – az 1915-ös Román népi táncok negyedik tétele, a „Bucsumi tánc” – pedig érzékeny lezárást nyújt: a gyökerekbe való kapaszkodás biztonságának érzését.
A Bacsó Kristóf Triad 2013-ban alakult, első lemezük 2016-ban jelent meg Pannon Blue címen. Akkor még Tzumó Árpád ült a billentyűs hangszerek mögött, és negyedikként a Lionel Loueke, a benini születésű gitáros csatlakozott az együtteshez. Az akkori és a mostani felállás és lemez között nemcsak az a különbség, hogy most már Tálas Áron játszik zongorán és Fender Rhodes-on, hanem az is, hogy negyedikként a Louekével amúgy szoros szakmai kapcsolatban álló olasz Daniel Camarda és androgün hangzású héthúros basszusgitárja egészíti a zenekart. Ami azonban nem változott, az a „triád” működése. A szó mindenféle hármasságra utalhat, de zenei kontextusban a hármashangzatra szokták használni. Ebben az értelemben Bacsó Kristóf volna az alaphang, az európai jazz-szcéna egyik meghatározó alakja, a dobos Juhász Márton az állandóságot jelentő kvint, Tálas Áron a változó terc, s a hozzájuk csatlakozó vendégzenész, az alaphármast kiegészítő színező hang. És van még valami, ami állandó a Triad világában, és ami Bacsó Kristóf zeneszerzői-zenészi működésének talán legfontosabb vonása. Hogy ez a zene nem valamilyen világtól idegen, transzcendens létező, miként azt a 19. századi zeneesztéták gondolták, hanem a valósággal szoros kapcsolatot ápoló kommunikációs forma. A zenélés nem életidegen művészkedés (vagy Satie szavaival: „üres virtuozitás”), hanem a pillanatra – a társadalmi, történelmi, személyes pillanatra – történő reflexió eszköze. Ami természetesen nem jelenti, hogy ez a zene ne lenne, ne lehetne elvont és komplex, vagy éppen közvetlen és magával ragadó. Bacsó Kristóf zenéjének varázsa talán éppen abban áll, hogy a pillanatban képes felmutatni az örökkévalóságot.
Fazekas Gergely